MUSTAFA BALBAY BULUŞMASI'NDAKİ KONUŞMAM

 
Tuncay Özkan da Mustafa Balbay da bu salonda daha önce konuşma yapmışlardı. İkisi de maalesef uzun süre Silivri'de tutsak kaldılar. Bugün burada Tuncay Özkan'a olan desteğimizi belirteceğiz çünkü onu burada ağırlayamıyoruz; ama kızı Nazlıcan gelecek buraya. uzun süreden beri hepimizin özlemle beklediği, tutsaklıktan kurtulan Mustafa Balbay ise bugün aramızda olacak. “Özgürlükle kucaklaşır kucaklaşmaz size geleceğim, 12 Haziran seçimlerinin yıldönümünde bu satırlarla sizlerle ulaşmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyorum, özgürlükte buluşmak dileği ile Kadıköylülerle hep birlikte zafer şarkıları söylemek istiyorum” diyordu Mustafa Balbay. Bugün Sayın Balbay'ı aramıza almanın bağrımıza basmanın huzurunu ve rahatlığını yaşıyoruz. Umarım kısa bir süre sonra sevgili Tuncay Özkan ve diğer tutsaklarımızla da kucaklaşırız.

Geçtiğimiz hafta  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber   Prof. Fatih Hilmioğlu'nu hapishanede ziyaret ettik. Sayın Hilmioğlu'nun söylemiş olduğu bir kaç sözü sizinle paylaşmak istiyorum. " Ortada çete mete yok, benim çeteci olmam zaten mümkün değil, ben bir bilim adamıyım. Malatya'da Atatürkçü, demokratik, laik, hukuk devletine inanan insanlar yarattım sadece, bunun için beni hedef belirlediler. Devlet belli kişilerin üzerine çarpı koydu, bunlardan biri benim. Bizi buralarda ölüme mahkûm etmek istiyorlar, öldürmek istiyorlar. Ergenekon var diyorlar, çete var diyorlar, mahkeme kararı var diyorlar, ben sordum soruşturdum her çetenin bir başı olur peki bu Ergenekon’un başı nerede?" Yine Hilmioğlu’nun sözleriyle devam etmek istiyorum "Eğer komuta kademesine göre bu çetenin başı İlker Başbuğ'sa, Başbuğ’un 700 bin kişilik silahlı ordusu varken 280 kişi silah kullanmayan bizim gibi cıbıl adamlarla mı bunu yapmaya çalıştı?" Yani nereden bakarsanız bakın bu trajikomik bir durum. Ama ortada bir gerçek var: insanlar özgürlüklerinden, sağlıklarından, ailelerinden yoksun yaşıyorlar.

Dün Tuncay Özkan'ı ziyaret ettim, aslanlar gibiydi koşarak geldi, kucaklaştık ve onun güler yüzü ve direnci bana inanılmaz moral verdi. O da inanmış. Ben dışarıdaki tabloyu aktarınca inanılmaz mutlu oldu. Hepimizin ayakta olduğunu, onlar için herkesin mücadele verdiğini anlattım. İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon Paşa ile görüştüm, onlarla da konuştum. Onlar da hemen hemen aynı şeyi söylediler. Sonra Kemal Alemdaroğlu’nu ziyaret etmek istedim, hastanede dediler ve Silivri Devlet Hastanesi’ne gittim. Sayın Alemdaroğlu ile görüştüm. Bildiğim hoca inancından hiçbir şey kaybetmemiş, hasta yatağında da dimdik ve ayaktaydı. İnşallah hepsini yakında kucaklayacağız.

 Tabii sevgili Balbay ve diğer arkadaşlarımız, komutanlar, rektörler, gençler, öğrenciler hepsi orada yatarken Ergenekon davası boyunca 17 kişi yaşamını yitirdi. 40'a yakın gizli tanık dinlendi, bunların bir kısmı tecavüzden bir kısmı adam öldürmekten sanık ama orada yargılanan insanların talep ettikleri tanıkları dinlenmedi, deliller değerlendirilmedi. Hepsinin hesabı sorulacak, buna inanıyorum.

     Bütün bunlar yapılırken bir şey daha oldu. Birileri Türkiye'de hortumları kesip, yolsuzlukları bitirecekti ki hortumları direkt Ankara'ya, Bakanlar Kurulu’na ve Başbakanlığa bağladılar. Hepsi oraya çalıştı ve o günden bugüne kadar Türkiye'de soygun devam etti. Sadece Türk Telekom İhaleleri incelense soygunun boyutları ortaya çıkar.

Onun için işimiz çok, hem soygunlarla mücadele etmek hem de demokratik, laik hukuk devletini yeniden inşa etmek zorundayız. Bilhassa yargıyı yeniden tarafsız bağımsız bir hale getirmek zorunluluğumuz var. Eğer bunları başarabilirsek o zaman Sayın Balbay'ın içeride yatmış olduğu süreyi, diğer arkadaşların çekmiş olduğu sıkıntıları bir nebze olsun hafifletebiliriz. Hepinize bu görev ve bu borç düşüyor. Önümüzde yerel seçimler var, bu yerel seçimler birlikteliğin, beraberliğin, ufak kırgınlıkların öteye itildiği bir süreç olacak. Ne ile mücadele ettiğimiz gayet netleşiyor.  Bu dönemden başarıyla geçtiğimiz takdirde hemen arkasından gelecek olan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de çok daha iyi geçirebiliriz. O bakımdan bir kez daha Kadıköy'deki gibi Türkiye'nin her tarafını birlikteliğe, mücadeleye, ayakta durmaya, dik durmaya davet ediyorum.
cem kaylı
discount tiffany outlet Herve Leger Outlet UK cheap christian louboutin cheap nfl jerseys cheap nhl hockey jerseys tiffany outlet Christian Louboutin Discount tiffany outlet Tiffany Outlet cheap nhl jerseys louboutin outlet cheap nba basketball jerseys