BAŞKANDAN

Merhaba,

Metne başlarken nedense çocukluğum, ilkokula başlarken ki “ben” geldi aklıma geldi. Muş’un  Bulanık  ilçesine bağlı Rüstemgedik köyündeki  okul tek sınıftan ibaretti. İlkokula yeni başlayan bizler, beşinci sınıfa kadar olan tüm öğrenciler ile bir aradaydık. Hepimizin meraklı , keşfi bekleyen  gözlerinde tek sınıflı okulumuz, haliyle olağanüstü bir adımdı. Okulun yine tek öğretmeni ise Akçadağ Köy Enstitüsünün ilk mezunlarından Babam Sırrı Öztürk, beni daha sonra tahta bir bavul eşliğinde 14 yaşımda iken,  Haydarpaşa Lisesine yatılı olarak emanet edecekti. Dolayısıyla okul  hikayem şimdiki dünyama ve içimdeki çocukluğuma ait en kıymetli  yer olarak  kaldı hep..

O günleri hatırlamamın temel nedeni, konuşma ile yazmanın birbirinden ayrı beceriler olduğuna dair  takıntımdı. Babamın  1980 öncesi yıllarda, mevcut öğretmen dernekleri ve sendikalarında şube başkanlığı sırasında kürsüden yaptığı konuşmalar beni hep etkilemişti. Bu gün verdiğimiz sınavı ve göğüslediğimiz zorlukları o günlerden tahmin edebilmek mümkün olmadığı için o günleri “zor günler” olarak nitelerdik.

İşte o zor zannettiğimiz dönemlerde, başta babamın etkisi ile 1967 yılında başladığım siyasi hayatım ve avukatlık mesleği gereği yazmaktansa konuşmak tercihim oldu.   
Ama  yazanlara hep özendim.

Şimdi geçen yılların ardında bıraktığı anılar, birikim, güncele duyduğum ilgi, siyasetin yaşamımın bir parçası halini almış olması sonucu, sokaktaki insanların gündemi her bireyi ilgilendirmesi gerektiği gibi benimde hayatımın önceliklerinden..
Onurla yürüttüğüm Belediye Başkanlığı görevim bana manevi açıdan benzersiz bir iklim yarattı. Bunu Kadıköy ve Kadıköylüler ile olan beyin birlikteliğimin yarattığı bir bağ , yardımlaşma ve paylaşma ilişkisi olarak  yorumluyorum.

Başkanlık görevimi devrettikten sonra ise hız ile unutmak arasındaki gizli ilişkiyi farkeder oldum. Hayatın hızı içinde takip etmekte güçlük çektiğimiz detaylar, aslında bir çok şeyi ikinci plana atıyor.  Su baskınları, kent trafiği vs. nedeniyle beni korkutan yağmurun aslında ne kadar dinlendirici olduğunu yeni farkediyor olmam, buna yerinde bir örnek olabilir sanırım.
Siyasette ve iş yaşamında mentorluk önemlidir. İşte Rüstemgedik köyünden başlayan ve bugünlere gelen yolculuğumda bana eşlik eden, hayatımın okulu kabul ettiğim başta Cumhuriyet Halk Partisi, bugünün tecrübelerini filizlendiren Kadıköylüler, en kıymetli yol arkadaşlarım oldu. Tabi hayatıma en önemli dokunuşu yapan babam, desteğini ve elini üzerimden hiç çekmeyen değerli eşim, ailem,  uzun yıllar birlikte yürüdüğüm çalışma arkadaşlarımı da yazmadan olmaz.

Elbette ki güncel yaşamımızı etkileyen siyasi gelişmelerden ve olup bitenden ayrı kalabilmem şu zamandan sonra da mümkün değil. Gerek mucize diye nitelendirdiğim sosyal mecralarda, gerek ortak fikir buluşmalarında, belki de sokakta… ama mutlaka, bir yerlerde buluşmaya ve paylaşmaya devam etmek üzere..
Sevgilerimle,

cem kaylı
discount tiffany outlet Herve Leger Outlet UK cheap christian louboutin cheap nfl jerseys cheap nhl hockey jerseys tiffany outlet Christian Louboutin Discount tiffany outlet Tiffany Outlet cheap nhl jerseys louboutin outlet cheap nba basketball jerseys